Skip to content
zanshin-amager.dk

zanshin-amager.dk

Connect your body mind and spirit

  • Home
  • Hvem er vi
    • Medlemskab & Priser
    • Instruktører
    • Vedtægter
    • Tider
    • Zanshins betydning
    • Find os her
  • Træning
    • Kihon
    • Kata
    • Kumite
  • Kontakt os
  • Pensum
    • Gradueringspensum
    • Kyu Pensum
    • Dan Pensum
  • Foto

INTRODUKTION OG PRØVETIME I KARATE

Posted on november 20, 2022november 20, 2022 By Sensei Sensei Ingen kommentarer til INTRODUKTION OG PRØVETIME I KARATE
Nyheder

INTRODUKTION OG PRØVETIME I KARATE

HOS ZANSHIN AMAGER, HVER LØRDAG I Sep/Okt MÅNED KL. 12-14

Vi mødes i cafeen i Prismen, Holmbladsgade 71 og du skal huske at medbringe træningstøj og din mor/far. Er du over 15 år er du også meget velkommen – men så behøver du ikke at tage dine forældre med ?. I tilmelder jer ved at sende en mail med navn og antal personer til ole@zanshin-amager.dk – vi glæder os til at se jer!

Program:

12:00: Hvad er karate? Hvad får du ud af at gå til karate? Vigga og hendes far Lars fortæller om hvorfor de går karate.
12:30: Hvad går træningen ud på? Hvad er en dojo? Hvilke discipliner er der i karate?
12:45: Omklædning og prøve træning i ca. 1 time
13:30: Opvisning ved nogle af Zanshins elever
13:45: Spørgsmål og alt det praktiske omkring mødetidspunkter etc.
14:00: Tak for i dag

Om vores klub:

Zanshin Amager er en klub der er har eksisteret i 14 år. Vi lægger vægt på fællesskab og at karate er for alle – uanset alder, køn eller grad. Vi træner i Prismen hver mandag og torsdag. Fra kl. 18 er det vores familiehold der giver den gas – og her er der plads til både nybegyndere og erfarne. Fra kl. 19 træner det øvede hold (brun og sort bælter).

Hvis du ikke kan deltage i d 9 juni er du også meget velkommen til at kigge forbi dansesalen i Prismen en mandag eller torsdag kl. 18.

Skriv et svar Annuller svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Log ind
maj 2025
M Ti O To F L S
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
« nov    

Trænings Tider

Mandag and Torsdag: 6pm – 8pm

Lørdag: 12pm – 14pm

  • Home
  • Hvem er vi
  • Træning
  • Kontakt os
  • Pensum
  • Foto

Copyright © 2025 zanshin-amager.dk.

Theme: Oceanly by ScriptsTown